RSS
niedziela, 11 listopada 2012
pompa a wentylacje
Jest to nieco mowa trawa, jakie w praktyce powinno być nadciśnienie i w jaki sposób przekłada się to na dobór np. pomp tłoczących (wiem że pytanie ogólne ale może jakaś minimalna wskazówka ?) 

5) Zamiast wersji woda/woda i drążenia studni zrzutowej (czerpna i tak już jest) myślę nad kolektorem poziomym jako DZ, miejsca jest dość, prace do wykonania w miarę tanim kosztem. Gleba raczej wilgotna, miejsce na kolektor mocno nasłonecznione. Tu dwa pytania, co wybrać: 
- glikol czy (m)etanol ? Chyba jednak odpuszczę własną konstrukcję PCI, choć podaliście właściwie gotowce do skopiowania, to jestem daleki od samodzielnego wykonania, bo wychodzę z założenia, że lepiej to zrobi np. Bodzio, który popełnił już niejedną pompę wentylacji, a co do ceny zawsze myślę, że można się dogadać. Jakoś nie wierzę w te cudowne PCI różnych renomowanych firm za 25 tyś zł, tym bardziej że wszystkie są zbudowane na tych samych podzespołach co polskie pompy za cenę ok. 10 tyś zł, a ich zasada działania jest identyczna. Mam natomiast inny problem związany z wykonaniem DZ a mianowicie moja działka ma wymiar 26x40m, jednak w odległości około 12m od krótszego boku biegnie na głębokości ok. 2m rurociąg 200mm zasilający w wodę Browary Tyskie. Tak więc powodowany troską o ciągłość dostaw piwa dla szanownych kolegów proszę o radę co można w takiej sytuacji zrobić aby owej rury nie zamrozić? Czy mogę przejść nad nią prostymi rurami DZ powiedzmy na głębokości 1m? Bo inaczej tracę ok. 350m2 działki i nie starczy mi powierzchni na kolektor poziomy wentylacja Warszawa, a jak bym mógł przejść nad rurociągiem to za nim mam jeszcze 200m2 działki do wykorzystania pod DZ uwzględniając odległość minimalną 2m od rurociągu. Planowany dom ma mieć powierzchnię po podłodze 160 -180m2 z poddaszem użytkowym, więc będę potrzebował ok. 500-600m2 działki na rozłożenie kolektora spiralnego. Jeśli macie jakieś pomysły bądź rady to bardzo proszę wentylacje. Nadmienią przy tym, że na głębokości 2m zaczyna się warstwa piaskowca sięgająca podobno 30m w głąb, więc domowe sposoby odwiertów odpadają.Technicznie takie przejście to pikuś (i tak nie zamrozisz płynącej w rurociągu wody; nawet jak położysz na nim spiral;, ale prawnie jak masz ten rurociąg naniesiony w ZUD , to musisz się od niego trzymać z daleka, w najlepszym przypadku zniszczą Tobie DZ, przy okazji remontu rurociągu i będą mieli do tego prawo !, a w tyskim, to mój kuzyn jest piwowarem (z Ozorkowa po PŁ). Aha w kolektorze spiralnym ważny jest kierunek przepływu ! z pompy do prostego wentylacja , do pompy ze spirali ! No za 10000zł to już polskiej nie dostaniesz, poza tym to nasze są lepsze od tych markowych. Daj na priw plan tej działki (nawet foto w jpg), to pokombinujemy co zrobić :) 
do ruxy: przygotuj etanol (96proof), i przyślij go do mnie, ja w zamian przyślę Tobie mieszankę na glikolu propylenowym + dodatki: inhibitor i antylepkościowy