RSS
niedziela, 16 września 2012
instalacja
80 stopni to dobra temperatura nie za duża nie za mała, myślę że lustro na słońcu ma marne szanse nagrzania się do takiej temperatury. 
Chcę tak wygiąć lustro aby otrzymać parabolę gdzie ugięcie będzie takie że z 1.5m szerokości lustra zmieścić w trójkącie prostokontnym gdzie 
X=1.2m Y=0.63m przy 2 metrowej wysokości plexi i grubości 2mm. 

Nie wiem jak się do tego cenowo mają lustra z poliwęglanu szukam na razie po internecie wszystkich alternatyw. 

Napewno szkło waży znacznie więcej od wszystkich tych rzeczy i trudno w nim wiercić otwory i obrabiać więc raczej z niego nie skorzystam. Nie zastosowałem fototranzystorów bo zabrakło w sklepie. 
Kolektory mam w wersji testowej: zwykłe grzejniki panelowe pomalowane czarnym matem. 
Jednakże mam zakupione rurki miedziane do następnej wersji kolektora. Sterownik klimatyzacji próbowałem uruchomić bo będę miał za około 250zł. antenę satelitarną 2m, którą spróbuję również uruchomić. Będzie ona sterowana w obu osiach za pomocą dwóch takich sterowników. Mechanizm bedzie dopiero poszukiwany na złomwiskach. Ale to wszystko dopiero zmień pierwszy z lewej rezystor z 4.7k na 5-7k będziesz miał regulację w obie strony. i spróbuj wtedy jak nie zadziała to znaczy że układ jest skopany jakiś błąd lub coś się spaliło. 
Mogłeś skopać jeden tranzystor jeśli regulacja potencjometrem nie zatrzymuje ci układu (spróbuj po ciemku zmierzyć napięcia na fototranzystorze i spróbuj je wyrównać, a jeśli trafiłeś na 2 o różnych betach to będzie ci się to rozłaziło dla różnych poziomów oświetlenia . najlepiej kup fotorezystory i to w dodatku pójdź z omomierzem do sklepu i wybierz sobie parę o takiej samej wartości R dla tego samego oświetlenia :) 

żeby zmniejszyć czułość zmień 100k 2 szt na mniejsze by zmniejszyć wzmocnienie klimatyzatora wzm, 

Te sterowniki nie załatwią ci 10% przypadków poza tym będą ci machały patelnią niepotrzebnie w obu osiach na raz. ten układ dla mnie jest teoretyczny i przy tolerancjach elementów będzie ci się rozłaził. Powinny być one włączane naprzemniennie timerem co jakiś czas (kilka minut) i zablokowane nocą i kiedy nie ma słońca. 

Co do kupowania kolektorów hurtem dostaniesz 2-3 proc rabatu i tyle, cena nadal będzie astronomiczna. 
przy płaskim potrzebujesz ze 2m2 na osobę a zimą z nich nie skorzystasz w ogóle. 

Ja myślę raczej o zwierciadle parabolicznym klimatyzacji(spłaszczonym tak jak twoje zdięcia z parówkami + rura miedziana w rurce (szklanej z wypompowanym powietrzem) jako odbiornik ev własne wykonanie, przy patelni wydaje mi się trudne do zrobienia zabezpieczenie przed wychładzaniem odbiornika na powietrzu szczególnie zimą ).
22:41, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
panele
Jedyną małą wadą tego sterownika jest to: iż w instrukcji obsługi dostępnej na ich stronie internetowej (www.insbud.net) opisane są sucho poszczególne funkcje tego sterownika bez przykładowego ich zastosowania. 

Jednakże ustawienie tego sterownika sprowadza się jedynie do zmniejszenia petli histerezy, która ustawiona jest fabrycznie na różnicę aż 28 stopni!!! Cencjusza miedzy punktem A i B . 
Ja ustawiłem ją na 2 stopnie. 
Tak więc prosty praktyczny sterownik w bardzo dobrej cenie 128zł.!!!!! 

Gdyby były nadal jakieś wątpliwości służę pomocą! 

Na stronie internetowej odnośnie termistorów są również dostępne termostaty np: AB03-105 Termostat bimetaliczny z przewodami fi 15mm 6,3A 105°C 
Którego mogliby wykorzystać panowie do ciekawych zastosowań. 
Np. do opuszczania rolety na antenę satelitarną aby ta w razie 
awarii nie spaliła absorbera! Tak mój regulator sprawuje się znakomicie .... Jedno z dwu zasilań pomp jest zajęte przez pracującą w trakcie operowania słoneczka i cyrkulacji wody kolektor-zbiornik 1 i tu ustawiasz max. temperaturę w zbior.1... Jeśli zostanie przekroczona włącza sie druga pompa i przepompowuje wodę gorącą do drugiego zbiornika 2..Może jednocześnie otwierać elektrozawór ... nie pamiętam ile on mnie kosztował .. W moim poście chyba jest cena.Sterownik załatwię cyfrowo na procku, poza tym potrzebuje w 2 osiach a rozpisywałem się wcześniej tu już musi być automatyka klimatyzacji bo będzie cały czas szarpało napędami coś w rodzaju rezonansu 2 wymiarowego :). 
Te fotki są fajne drugia to chyba grill lub słoneczne ognisko do kiełbasy :) a w pierwszym co jest w środku? 

W między czasie znalazłem w googlu lustra z plexi 2 - 3mm w sensownej cenie, o wymiarach 
1220x2440 lub 1520x2050 zastanawiam się nad tymi twoimi "fototranzystorami" po pierwsze dla czego nie zastosować fabrycznych - groszowa sprawa po drugie musisz przeliczyć lub zmniejszyć wzmocnienie bo są znacznie czulsze niż fotorezystory. Masz już zrobiony napęd? i kolektor? 
Czy to będzie płaski jeśli tak to wystarczy w jednej osi napęd, jeśli skupiający pełna automatyka 
+ full zabezpieczenia (gotuje się w pare sekund jak palenie mrówek szkłem powiększającym ) 

Ja już proponowałem na forum klimatyzacji że mogę się zająć automatyką (to jest moja branża) a ktoś inny mechaniką. Mogli byśmy wspólnie uzyskać lepsze kolektory za mniejszą cenę i szybciej. może jeszcze w tym roku dało by się znich coś wyciągnąć a ja chciał bym słońce zagonić do pracy przez cały rok.